Answer:
The times interest earned (TIE) ratio = 4.41 times
Explanation:
The times interest earned (TIE) ratio is an accounting ratio that shows the extent to which the income income of an organization can be used to cover its future interest expenses. This can be calculated as follows:
TIE Ratio = Earning before interest and tax (EBIT) / Interest expenses
Since,
Bonds payable, 11% (due in 15 years) = $1,023,237
Interest expenses = 11% * $1,023,237 = $112,556.07
Income before income tax for year = $383,882
EBIT = Interest expenses + Income before income tax for year = $112,556.07 + $383,882 = $496,438.07
Therefore, we have:
The times interest earned (TIE) ratio = $496,438.07 / $112,556.07 = 4.41 times
This shows that the income is 4.41 times greater than its annual interest expense. That is, the income can cover the annual interest 4.41 times.
Hank, a calendar-year taxpayer, uses the cash method of accounting for his sole proprietorship. In late December, he performed $20,000 of legal services for a client. Hank typically requires his clients to pay his bills immediately upon receipt. Assume his marginal tax rate is 30 percent this year and will be 33 percent next year, and that he can earn an after-tax rate of return of 12 percent on his investments.a. What is the after-tax income if Hank sends his client the bill in December?After- tax income ?b. What is the after-tax income if Hank sends his client the bill in January? (Do not round intermediate calculations. Round "PV Factor" to 3 decimal places. Round your answer to 2 decimal places.)after-tax income ?c. Should Hank send his client the bill in December or January?DecemberJanuaryd. What is the after-tax income if Hank expects his marginal tax rate to be 25 percent next year and sends his client the bill in January? (Round "PV Factor" to 3 decimal places. Round your answer to 2 decimal places.)
Answer: a. $14,000
b. $14,106
c. January
2. $15,535
Explanation:
a. If Hank sends the bill in December.
Tax rate is 30% this year.
Amount is $20,000
After Tax Income = 20,000 * (1 - tax)
= 20,000 ( 1 - 30%)
= $14,000
b. If Hank pays Next year
Tax rate is 33%
After tax return rate of 12%
Amount is 20,000
Tax = 20,000 * 33%
= $6,600.
Because this is next year, the present value of the tax needs to be computed for better comparison.
With an after tax return of 12%, the PV will be,
= 6,600 * PV factor ( 12%, 1 period)
= 6,600 * 0.893
= $5,894
The income therefore will be,
= $20,000 - 5,894
= $14,106
c. Hank should pay in January as he would make more income.
2. Tax rate is 25% next year and income is to be received next year.
Tax = 20,000 * 25%
= $5,000
PV of $5,000 = 5,000 * PV Factor (12%, 1 period)
= 5,000 * 0.893
= $4,465
After tax income = 20,000 - 4,465
= $15,535