The cost of a single unit is given as follows:
$1.05.
El costo de un plátano es el seguiente:
$1.05.
How to obtain the cost of a single unit?The cost of a single unit is obtained applying the proportions in the context of the problem.
The cost of 22 units is of $23.10, hence the cost of a single unit is obtained dividing the total cost by the number of units, as follows:
23.1/22 = $1.05.
More can be learned about proportions at https://brainly.com/question/24372153
#SPJ1